سبد خرید 0

رشد خارج از تصور بورس ایران

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 25 ارديبهشت 1399 در ساعت 21 : 11 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بورس:


به بازاری سازمان یافته اطلاق میشود که قیمت گذاری،خرید و فروش کالا،قرارداد آنی و اوراق بهادر در آن انجام میشود.

انواع بورس:

1-بورس کالا    2-بورس ارز    3-بورس اوراق بهادار    4-بورس انرژی 

1-بورس کالا:

بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت میگیرد و به طور منظم و دایم فعال است.در بورس کالا معمولا مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار میگیرد،هر بورس کالایی را به نام کالایی که مورد معامله قرار میگیرد،نام گذاری میکنند؛مثل بورس نفت و بورس گندم

2-بورس ارز:

در بورس ارز همان طور که از اسم آن مشخص است،کار خرید و فروش پول های خارجی انجام می گیرد،این بورس در کشور ایران فعال نیست اما در کشور های پیشرفته فعالیت چشم گیری دارد.

3-بورس اوراق بهادار:

در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی از قبیل سهام،اوراق مشارکت و ... مورد معامله قرار میگیرد.در ایران به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به طور رسمی و دایمی در محل معینی تشکیل میشود،بورس اوراق بهادار گویند.

بورس اوراق بهادار یک بازار متشکل سرمایه است که در آن سهام شرکت های خصوصی و دولتی طبق قانون خاصی خرید و فروش میشود و از سویی محلی برای جمع آوری پس انداز و نقدینگی بخش خصوصی به منظور انجام پروژه های سرمایه گذاری بلند مدت است و مرجعی برای مردم که وجوه مازاد خود را برای سرمایه گذاری در شرکت ها به کار انداخته و از سود آن برخوردار شوند،به عباتی بورس از طریق جذب و به کار انداختن سرمایه های راکد،حجم سرمایه گذاری در جامعه را بالا میبرد.

بورس بین عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان سرمایه ارتباط برقرار میکند و معاملات بازار سرمایه را تنظیم مینماید،همچنین با قیمت گذاری سهام و اوراق بهادار تا حدودی از نوسان شدید قیمت ها جلوگیری میکند .

بورس مردم را به پس انداز تشویق و بدین وسیله باعث به کارگیری پس انداز مردم در فعالیت های اقتصادی میشود.

بورس سرمایه لازم برای اجرای پروژه های دولتی و خصوصی را فراهم میکند،طبق آمار شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجه(سمات)،تعدادافرادی که در ایران کد سهام داری(کد معاملاتی)،دریافت کرده اند از 9.6 میلیون نفر فراتر رفته است.

شروع کار:

برای معامله در بازار بورس،هر شخص حقیقی یا حقوقی نیاز به یک کارگزاری رسمی و کد معاملاتی دارد.کارگزار در واقع واسطه بین معامله گر و بازار بورس میباشد.افراد عادی جامعه نیز میتوانند با دریافت کد معاملاتی از کارگزاری های رسمی،خرید و فروش سهام و اوراق بهادار را در بورس انجام دهند.امکان معاملات آنلاین سهام،پیگیری قیمت ها و سایر اطلاعات مورد نیاز تحلیل سهام از طریق اینترنت،باعث شده است رغبت بیشتری برای حضور در بورس در بین افراد ایجاد شود.همچنین باید توجه داشت که علاوه بر خرید مستقیم،میتوان با روش های غیر مستقیم نظیر صندوق های مشترک سرمایه گذاری یا صندوق های قابل معامله در بورس یا قرار داد های سبد گردانی نیز در بازار سرمایه ایران اقدام به خرید و فروش سهام نمود.

بی شک دوران تازه ای در بورس ایران آغاز شده است و با عرضه سهام دولتی ها،سهام عدالت و اقبال میلیونی شهروندان،با بازاری کاملا نو مواجه هستیم.پوست اندازی  و دگرگیسی بازار را به راحتی میتوان در حرکت پر شتاب شاخص مشاهده کرد.

-واقعیت های بورس ایران:

1-بورس ایران اساسا هویت و مختصاتی متفاوت از بورس های شناخته شده بین المللی دارد و بنا به همین تفاوت ماهوی،کم ترین تاثیر را از تحولات اقتصاد جهانی میپذیرد.به عنوان مثال اتفاقات ایام کرونا و تعطیلات آن که باعث کاهش و سقوط ارزش سهام بازار های نیویورک،لندن یا هنگ کنگ شد بی آنکه در بورس ایران اتفاق خاصی بیافتد.

2-اغلب مبادلات مالی ایران با کشورهای دیگر هم اکنون تحت تحریم قرار دارد،بنابراین حتی در صورت اعلام تحریم های جدید از سوی ترامپ،اتفاق خاصی رخ نخواهد داد.

همواره محرک اصلی بازار سرمایه ایران قیمت دلار بوده است که در بازه زمانی کنونی افزایش قیمت داشته است؛صادرات ایران به دلیل اینکه وابستگی زیادی به بازار های جهانی نداریم،به دلیل کرونا خدشه دار نشده است؛هم چنین بورس ایران جهانی نبوده و بالغ بر 99% سهام داران آن ایرانی هستند از سوی دیگر نقدینگی زیادی در بازار است که در حال حاضر جذابیت این بازار در مقایسه با بازار های موازی برای سرمایه گذاران بیشتر است و به همین دلیل این نقدینگی به سمت بازار سرمایه روانه شده است. عوامل بر شمرده شده پازل عدم تاثیر پذیری بورس تهران از تبعات کرونا را تکمیل میکند.

شاخص کلی بورس اوراق بهادار تهران در روز 20 اردیبهشت 1399 از یک میلیون فراتر رفته و ظرف فقط حدود 40 روز دو برابر شده است،در حالیکه این عدد در اولین روز کاری امسال 508 هزار واحد بود.

تقویت بورس در ایران با چنان سرعتی در کنار افزایش تقاضای خرید،بسیاری را به تعجب واداشته است،کم نیستند کسانی که رشد این بازار را غیر طبیعی میدانند و به سرمایه گذاران درباره ریزش قریب الوقوع آن هشدار داده اند.

به عقیده دکتر عبده تبریزی:در اینکه بخش قابل توجهی از سهام ها حبابی شده اند و بازار بورس،سود دو سال آینده خود را پیش خور کرده است تردیدی نیست،اما ما امیدواریم دولت با عرضه اولیه های گسترده و با شیب ملایم،بتواند جلوی ریزش های شدید را بگیرد.

این دقیق ترین راه کار برای حفظ بازار است.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()